Historia

Naszą Kampanię, jako połączenie dotychczasowych projektów, rozpoczęliśmy w sierpniu 2017 roku, jednak na jej genezę składają się ponad 3 lata działań. Zapraszamy do zapoznania się z blogiem, gdzie znajdują się relacje z poszczególnych wydarzeń i wyjazdów, a poniżej w skróci o tym jak to kiedyś było…

Jak się zaczęło? – grudzień 2014 r.

Początki naszych projektowych działań sięgają 2014 roku, kiedy to organizowaliśmy Projekt Święta. Miał on na celu zwrócić uwagę na pierwotne znaczenie Świąt Bożego Narodzenia – dalekie od ich komercyjnego wymiaru. W ramach projektu przeprowadziliśmy akcję charytatywną Święty dla Bezdomnych – rozdaliśmy ubrania oraz ciepłe jedzenie. Stworzyliśmy również średniometrażowy film fabularny “Jedna Chwila”. Kiedy 13 grudnia 2014 roku w Kinie Elektronik odbyła się jego premiera, postanowiliśmy nie kończyć naszej przygody przy realizacji projektów – chcieliśmy dalej działać charytatywnie, rozwijać się i zdobywać doświadczenie.

Pomysł na Skarb Domeyki – początek 2015 r.

Zainspirowani wsparciem ,,ludzi dobrej woli” (tak nazywamy tych, którzy bezinteresownie wspierają nasze działania), na początku 2015 roku podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu kolejnego projektu o nazwie ,,Skarbu Domeyki”. Jego celem miała być wymiana kulturowa Polska-Chile, ale także przybliżenie sylwetki Ignacego Domeyki w kraju jak i za granicą. Postanowiliśmy nakręcić pełnometrażowy film fabularny – chcieliśmy przedstawić postać polskiego geologa w jak najbardziej interesujący i przystępny sposób. Po miesiącach ciężkiej pracy i przygotowań w lipcu 2015 roku, w Krakowie, na planie Skarbu Domeyki padł pierwszy klaps. Parę dni później 15-sto osobowa ekipa wyleciała na nagrania do Chile. Wtedy już wszyscy wiedzieliśmy, że nie ma odwrotu. Nie wiedzieliśmy jednak, że nasza inicjatywa przerodzi się w wielki projekt, w ramach którego odbędzie się szereg spotkań, prezentacji, a także wydarzeń z zakresu edukacji kulturowej i nie tylko.

Pomysł na Śladami Wagnera

Od 2013 roku pomagaliśmy przy remoncie jachtu Zjawa IV w Gdyni. To właśnie tam dowiedzieliśmy się o pierwszym Polaku, który opłynął świat pod żaglami – o Władysławie Wagnerze. Byliśmy częścią zespołu, który wspierał wyprawę OdySEA Władka Wagnera. Przymierzaliśmy się do krótkich filmików promujących akcję, potem do odcinków dokumentalnych o W. Wagnerze, jednak nasze próby nie wychodziły tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Pomimo dołujących niepowodzeń, przybywającej pracy szkutniczej przy jachcie, postać i dokonania tego żeglarza i harcerza zagościły w naszych umysłach i sercach na dłużej. Nikt z naszego otoczenia nie miał pojęcia o jego osiągnięciu, dlatego obiecaliśmy sobie, że coś z tym zrobimy!

Wyprawa na Karaiby

W końcu po wielu próbach nagrywania w Gdynii, następnie pozyskiwania sponsorów i partnerów projektu w styczniu 2016 roku wyruszyliśmy na Zjawie IV, by przemierzać bezkresne wody Morza Karaibskiego na pokładzie Zjawy IV, która to płynęła w „OdySEA Władka Wagnera – Wyprawa Dookoła Atlantyku”. Naszym celem było zebranie materiałów, o których w Polsce mogliśmy jedynie pomarzyć, gdyż nikt nie brał nas jeszcze wtedy na poważnie. Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych odkryliśmy wiele aspektów życia Wagnera, spotykaliśmy się z niesamowitymi ludźmi – nawet z jego współpracownikiem, a na wyspie Ballamy Cay mogliśmy przebywać w zabudowaniach, których był projektantem i budowniczym. Po powrocie z Karaibów dużo więcej ludzi zainteresowało się naszym projektem i chciało nam pomóc.

Dlaczego „Oblicza Polski”?

Podczas licznych podróży za granicę w ramach kampanii, przekonaliśmy się jak niewielka jest wiedza obcokrajowców (szczególnie tych spoza Europy) o Polsce. W związku z tym faktem, postanowiliśmy propagować nie tylko postaci Domeyki i Wagnera, ale także ich Ojczyznę – taką, jaka była kiedyś oraz jaka jest dzisiaj. Tak narodził się pomysł na 3 projekt zrzeszony w kampanii – Oblicza Polski. W ramach niego nagrywamy serię serię filmików edukacyjnych, ukazujących najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe elementy kultury oraz historii naszego kraju. Jest ona realizowana w języku hiszpańskim, z napisami polskimi i angielskimi. Jak dotąd zdjęcia odbyły w Zakopanem, Toruniu i Trójmieście.

Rozpoczęcie Kampanii Domeyko & Wagner – Dziedzictwo

Trzy projekty, czwarty w planach – przez te 3 lata rozwinęliśmy skrzydła szerzej, niż przypuszczaliśmy. Aby ułatwić rozgłos oraz komunikację w mediach, postanowiliśmy zrzeszyć je w jedną kampanię Domeyko i Wagner – Dziedzictwo. Oficjalny początek kampanii miał miejsce 8 sierpnia 2017, podczas wizyty prawnuczków Ignacego Domeyki w Polsce. Wystartowaliśmy z chwilą otwarcia przez Paz Domeyko nowej montażowni imienia Domeyki i Wagnera – efektu wakacyjnej pracy wolontariuszy naszej telewizji. Wieczorem nastąpiło także medialne rozpoczęcie Kampanii – na żywo, na antenie TVP Polonia w programie emitowanym na całym świecie – Halo Polonia.