Oblicza Polski

Chile i Karaiby to miejsca, z którymi bohaterowie naszej kampanii byli bardzo mocno związani. Jednak nigdy nie zapomnieli o miejscu swojego pochodzenia. Wiedza obcokrajowców o Ojczyźnie tych dwóch wspaniałych postaci, szczególnie tych spoza Europy, jest niestety bardzo ograniczona. Chcąc przybliżyć historię, kulturę oraz geografię naszego kraju, postanowiliśmy stworzyć kolejny projekt - “Oblicza Polski”. Jego głównym produktem jest seria filmików edukacyjnych, w języku hiszpańskim, z napisami po angielsku i po polsku. Do tej pory materiały realizowane były m. in. w Zakopanem, Toruniu i Trójmieście podczas jednych z najbardziej charakterystycznych dla tych miast wydarzeń.

Partnerzy projektu

Patroni projektu

Polska

Polska – dziewiąty pod względem wielkości kraj Starego Kontynentu, znajdujący się w Europie Środkowej. Graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Rozciąga się od Morza Bałtyckiego po Sudety i Karpaty, a jej stolicą jest Warszawa. Ma około 38,5 miliona mieszkańców. Historia tego kraju sięga 966 roku, kiedy to Mieszko I przyjął chrzest. Przez ponad tysiąc pięćdziesiąt lat przechodził on swoje wzloty (stanowiąc jedną z Europejskich potęg) oraz upadki - największy z nich miał miejsce w XVIII wieku i poskutkował trzema rozbiorami oraz zniknięciem Polski z map na 123 lata. Jednak polskość zachowała się w sercach ludzi, dzięki czemu w 1918 roku państwo to odzyskało wolność. Mogło się nią nacieszyć tylko przez 20 lat przez II wojnę światową, a następnie panujący w nim komunizm, którego okres zakończył się dopiero w 1989 roku. Od 2004 roku Polska należy do Unii Europejskiej. Kraj ten był lub jest ojczyzną wielu znanych na całym świecie postaci takich jak: Fryderyk Chopin, Tadeusz Kościuszko, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, papież Jan Paweł II, Andrzej Wajda, Adam Małysz czy Robert Lewandowski.

Działania

Zimowe Oblicza Polski

Kurierzy tatrzańscy, Jan Paweł II, kolejka na szczyt Kasprowego Wierchu oraz Zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich - jednym słowem Zakopane! Polskie góry są niezwykłe, nie tylko ze względu na swoje piękno. Historie oraz tradycje tam panujące pełnią niezwykle ważną rolę.

Astronomiczne Oblicza Polski

Dziś ciężko wyobrazić sobie rozwój wielu dziedzin nauki, gdyby nie odkrycie Torunianina - Mikołaja Kopernika. Postanowiliśmy sprawdzić, czy jego postać żyje dzisiaj w serach Polaków.

Morskie Oblicza Polski

Polska od wieków była związana z morzem. Powiemy o Zaślubinach z Morzem, budowie Miasta z Morza i Marzeń - Gdynii, heroicznej obronie Westerplatte, ale także o dzisiejszym - sportowym obliczu naszego wybrzeża.

Krakowskie Oblicza Polski