Dom Ignacego Domeyki

Dom, który należał do Ignacego Domeyki znajduje się w centrum Santiago. Polak mieszkał w nim od 1849 roku, aż do śmierci w 1889 roku. Pokrywa się to z szesnastoletnim okresem, kiedy Domeyko był rektorem najbardziej prestiżowej uczelni w Chile. Przez tyle lat dom polskiego inżyniera i wielkiego patrioty pozostał właściwie w nienaruszonym stanie. Zachowały się oryginalne meble oraz przedmioty, których używał Ignacy Domeyko.

Dom Polaka odegrał bardzo ważną rolę także wiele lat później. W czasach PRL-u w Polsce, dom Domeyki stał się ośrodkiem, gromadzącym chijską Polonię. Było to miejsce wielu ważnych rozmów i spotkań.

Latem 2015 roku mieliśmy możliwość oraz ogromną przyjemność odwiedzenia tego niesamowitego, przesiąkniętego historią i osobą Domeyki miejsca, a co więcej przez kilka dni mogliśmy realizować tam kolejne zdjęcia do filmu.

Nagrywaliśmy w autentycznych, w pełni wyposażonych wnętrzach, co czyni nasze materiały również świetnym źródłem wiedzy historycznej.

Ogromną wartość dla naszego projektu miały także znajdujące się w domu dokumenty, m. in. należący do Domeyki oryginalny dokument Honoris Causa.