Potomkowie Domeyki

 

Ignacy Domeyko miał czwórkę dzieci – Annę (która zmarła bezdzietnie), Henryka (zmarłego niedługo po porodzie), Hermana (który został księdzem) oraz Kazimierza – jedynego, który przedłużył linię rodu. Mieliśmy niezwykły zaszczyt poznać 4 potomków Ignacego.

Pablo Domeyko poznaliśmy już w Chile, w domu Ignacego. Prawnuk ugościł nas, opowiadał wiele ciekawych historii, a także zgodził się zagrać w naszym filmie.

 

W ramach projektu Skarb Domeyki gościliśmy prawnuczków Ignacego w Polsce. W 2016 roku do Polski przybył do nas Pan Pablo ze swoją żoną Carmen Letelier, a w 2017 – Państwo Paz, Cecylia oraz Miguel. Zjechali się oni do nas z trzech kontynentów – z Australii oraz Ameryki Północnej i Południowej.

Oprowadziliśmy ich po najciekawszych i najważniejszych dla nich obiektach w Warszawie.
Częścią wspólną obu wizyt był grób Anny oraz Leona Domeyków na Cmentarzu Powązkowskim. Każdy z prawnuczków był przy nim pierwszy raz w życiu. Grobem opiekuje się CXXII Liceum Ogólnokształcące imienia Ignacego Domeyki w Warszawie.

 

Potomkowie Domeyki zwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się ze świadkami wydarzeń z 1944 roku.

 

Równie ważnym punktem ich pobytu w Polsce była wizyta w naszej szkole. Z okazji odwiedzin Pabla odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów, podczas którego opowiadał on o swoim Pradziadku, ale także o kulturze Chile.

 

Natomiast Pani Paz i Pan Miguel uroczyście otworzyli wyremontowaną przez nas nową montażownię oraz salę konferencyjną imienia Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Wieczorem wspólnie wzięliśmy udział w programie Halo Polonia na antenie TVP Polonia, oficjalnie otwierając Kampanię Domeyko i Wagner – Dziedzictwo.

 

W wolnych chwilach oprowadzaliśmy prawnuczków po przedwojennym sercu stolicy – Starym Mieście. Podczas rozmów z rodziną Domeyki dowiedzieliśmy się o wielu ważnych i ciekawych faktach z życia Ignacego. Spotkania te wzbogaciły więc niezwykle o nową wiedzę i doświadczenia zarówno naszych gości jak i nas samych.