Kopalnia KGHM Sierra Gorda

Będąc na pustyni Atacama, doświadczyliśmy ogromnej gościnności ze strony polsko – chilijsko – japońskiej kopalni miedzi KGHM. Na kilka dni staliśmy się częścią społeczności kopalni w Sierra Gordzie. Dotarliśmy do najbardziej suchego miejsca na świecie i ze względu na tę niezwykłą specyfikę miejsca, w którym się znaleźliśmy każdy musiał przejść badania lekarskie.

Kopalnia powstała w 2014 roku i została nazwana imieniem Ignacego Domeyki. Sierra Gorda jest największym zagłębiem miedzi w Chile. Górnicy pracują tam na kilka zmian, mieszkają na miejscu, tworzą tym samym odrębne “miasteczko”. Dzięki m. in. własnemu systemowi ratowniczemu oraz ogromnej stołówce, na której spotkaliśmy się na wspólnych posiłkach, kopalnia jest stosunkowo samowystarczalna.

Dzięki uprzejmości gospodarzy na kilka dni zamieszkaliśmy w kampusie kopalni, ale to nie wszystko! Mogliśmy także zobaczyć z bliska jak działa ten niezwykły, górniczy organizm. Po otrzymaniu dawki wiedzy teoretycznej, ruszyliśmy w teren. Specjalnym czerwonym autokarem dojechaliśmy w najdalsze zakątki kopalni. Staliśmy nad samą odkrywką, przyglądaliśmy się pracy górników oraz zupełnie nieznanym nam maszynom i potężnym samochodom przewożącym urobek.

Zwieńczeniem naszej wizyty w kopalni był polsko – chilijski mecz piłki nożnej. Zawody  pomiędzy członkami naszej ekipy, a pracownikami Sierra Gorda  rozegrane zostały na wysokości ponad 1500 m nad poziomem morza! Jak można się domyślać, Chilijczycy nie mieli sobie równych, a my, wbrew pozorom, byliśmy bardzo zadowoleni, gratulując im wygranej. 🙂