Władysław Wagner

Polski żeglarz urodzony w Krzyżowej Woli, dziś będącej dzielnicą Starachowic, w 1912 roku. Kiedy miał 15 lat jego rodzice przeprowadzili się do Gdyni. Po dwóch latach pobytu w nowym mieście, ukończył kurs żeglarski, jednak przygodę z pływaniem rozpoczął jeszcze w Krzyżowej Woli, wykorzystując rzekę Lubiankę.

Odkąd w 1931 roku Władek znalazł wrak starej łodzi rybackiej, w jego głowie zrodził się pomysł wyprawy dookoła świata. Razem ze swoim przyjaciółmi z drużyny harcerskiej przeprowadził generalny remont jachtu. Rok później Zjawa została zwodowana.
Wakacyjny rejs po Bałtyku, rozpoczął się 8 lipca 1932. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że jest to data, która jest początkiem historycznego rejsu.

4 lipca 1939 roku, po 6 latach i 6 miesiącach, Władysław Wagner okrążył Ziemię. W czasie wojny służył w marynarce wojennej, natomiast po zakończeniu II wojny światowej zajął się rybołówstwem, później prowadził własną stocznię w Portoryko. Nigdy nie wrócił do Gdyni. Początkowo powrót do kraju uniemożliwiły mu działania wojenne, a następnie pozostał na emigracji, gdyż nie godził się na ustrój komunistyczny. Zmarł 15 września 1992 roku na Florydzie, gdzie mieszkał przez ostatnie lata życie.